Ολοκληρώθηκε με μεγάλη αγωνιστική και οργανωτική επιτυχία το Διεθνές Τουρνουά «Χανιά 2019» στο Πνευματικό Κέντρο Χανίων από τον Όμιλο Αντισφαίρισης Χανίων, με συν-διοργανωτή την Περιφερειακή Ενότητα Χανίων και Χρυσό Χορηγό την εταιρεία ΕΤΑΝΑΠ – ΣΑΜΑΡΙΑ.
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2019/09/ΧΑΝΙΑ-2019-724x1024.jpg)
Νικητής αναδείχθηκε ο Βενεζουελανός Γκρανμαίτρ Εντουάρντο Ιτουριτζάγκα (Νο 2 των αγώνων) με 6.5 βαθμούς σε 9 αγώνες. Δεύτερος αναδείχθηκε ο17χρονος Ινδός Διεθνής Μαίτρ Ραχούλ Σρίβατσαβ (Νο 20) επίσης με 6.5 βαθμούς, όσους και ο τρίτος στην κατάταξη Ιταλός Γκρανμαίτρ Βοκατούρο Ντάνιελ (Νο 4).
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2019/09/3ΝΙΚΗΤΕΣ-ΑΠΟ-ΑΡΙΣΤΕΡΑ.ΙΤΟΥΡΙΤΖΑΓΚΑ-ΡΑΧΟΥΛ-ΒΟΚΑΤΟΥΡΟ-1024x766.jpeg)
Στην κατηγορία γυναικών νικήτρια αναδείχθηκε η Ιταλίδα Μοβιλιάνου Ντανιέλα με 4.5 βαθμούς, ακολουθούμενη από τις Γράψα Ζέτα (4.5 βαθμοί) και Ανδρώνη Κωνσταντίνα (4 βαθμοί).
Στο Β’ γκρουπ του τουρνουά νικητής αναδείχθηκε ο Σηφογιαννάκης Ανδρέας με 7 βαθμούς, με δεύτερο τον Βουλγαράκη Γιάννη ( 7 βαθμοί) και τρίτο τον Γαλανάκη Νίκο (6.5 βαθμοί).
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2019/09/Β-ΓΚΡΟΥΠ-ΝΙΚΗΤΕΣ-1024x492.jpeg)
Αθλητές και διοργανωτές ανανέωσαν το ραντεβού τους για του χρόνου, εκφράζοντας τον ενθουσιασμό τους για τη διεξαγωγή μιας τόσο σημαντικής διοργάνωσης στην πόλη μας.