Τη δεύτερη θέση στην τελική φάση των Παγκρήτιων νεανικών πρωταθλημάτων κατέκτησαν οι αθλητές του Ομίλου Αντισφαίρισης Χανίων Γιάννης Καλλιγέρης και Μάνος Μαυρίδης. Οι αγώνες ολοκληρώθηκαν την Κυριακή 27 Φεβρουαρίου στο Ηράκλειο με διοργανωτή την Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κρήτης.
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2022/02/Kalligeris-game.jpg)
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2020/09/Manos.jpg)
Στη κατηγορία για παιδιά ηλικίας έως 8 ετών, ο Γιάννης Καλλιγέρης ισοβάθμησε στην 1η θέση με 4 νίκες σε 5 αγώνες, κατετάγη όμως δεύτερος βάση των κριτηρίων ισοβαθμίας. Η απόδοση του Γιάννη και η σταθερότητά που επέδειξε – αν και ήταν μόλις η πρώτη του συμμετοχή σε επίσημους αγώνες – προμηνύουν ότι θα πρωταγωνιστήσει και μελλοντικά στις νεανικές κατηγορίες.
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2022/02/Τελική-Φάση-Καλλιγέρης-Τελικά-Ατομικών-Νεανικών-Κρήτης-2022-ΑΓΟΡΙΑ-8.png)
Στην κατηγορία Κ-14 ο Μάνος Μαυρίδης κατετάγη δεύτερος με 2 βαθμούς, επικρατώντας και στους δύο αγώνες ενάντια στους αθλητές της Ανατολικής Κρήτης.
![](https://oaxchess.club/wp-content/uploads/2022/02/Μαυρίδης-Τελικά-Ατομικών-Νεανικών-Κρήτης-2022-ΑΓΟΡΙΑ-14.png)
Ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που θα εκπροσωπήσουν την Κρήτη στα Πανελλήνια ατομικά Πρωταθλήματα τον Ιούνιο.